• Galimybė prisiteisti bylinėjimosi išlaidas, atsiradusias po teismo įsakymo išdavimo

   • 2016-05-17 • 

  Matyt daugumai žinomas pats paprasčiausias, greičiausias ir visomis prasmėmis pigiausias būdas kreditoriui pareiškimu kreiptis į teismą, dėl piniginių reikalavimų (atsirandančių iš sutarties, delikto, darbo santykių, išlaikymo priteisimo ir kitų), t.y. kitaip sakant – prašyti teismo, kad šis išduotų teismo įsakymą.

  Įprastai išdavus teismo įsakymą, kreditoriaus prašymu yra taikomos laikinosios apsaugos priemonės, t.y. iki teismo įsakymo įvykdymo skolininkui taikomi įvairūs apribojimai bei draudimai. Dažnai būna ir taip, jog teismo procesinių dokumentų įteikimu skolininkui turi pasirūpinti pats kreditorius. Taigi, po teismo įsakymo išdavimo, kreditorius papildomai patiria išlaidas antstoliui už nutarties dėl laikinųjų apsaugos priemonių vykdymą ar už teismo procesinių dokumentų skolininkui įteikimą, tačiau teismo įsakymui įsiteisėjus tokių išlaidų kažkodėl neprašoma atlyginti.

  Nors bylų dėl teismo įsakymo išdavimo nagrinėjimo ypatumai nurodyti Civilinio proceso kodekso XXIII skyriuje, tačiau čia nėra reglamentuota, kaip po teismo įsakymo išdavimo ir jo įsiteisėjimo teismas turi išspręsti papildomai turėtų išlaidų, susijusių su teismo procesinių dokumentų įteikimu skolininkui ar su nutarties dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymu ir kiti išieškojimo klausimai.

  Teismų praktikoje išaiškinta, jog po teismo įsakymo priėmimo atsiradusių bylinėjimosi išlaidų priteisimo klausimui išspręsti turi būti taikomos bendrosios ginčo teisenos taisyklės, todėl, skolininkui nepareiškus prieštaravimų dėl jam įteikto kreditoriaus pareiškimo išduoti teismo įsakymą ir teismo įsakymui įsiteisėjus, teismas turi priimti nutartį dėl po teismo įsakymo atsiradusių bylinėjimosi išlaidų priteisimo.

  UAB Rome Law nuomone, prašymas dėl papildomai turėtų bylinėjimosi išlaidų, atsiradusių po teismo įsakymo išdavimo, galėtų būti kreditoriaus pateiktas teismui nedelsiant po teismo įsakymo įsiteisėjimo.

  Kadangi prašymo dėl papildomai turėtų bylinėjimosi išlaidų parengimas reikalauja specialių teisinių ir praktinių žinių bei įgūdžių, todėl klientui pageidaujant, UAB Rome Law galėtų parengti prašymą tokios paslaugos užsakymo dieną. Tuo pačiu, Jums paprastai ir suprantamai patarsime, kokius papildomus dokumentus kartu su prašymu bus būtina pateikti į bylą, o įvertinę Jūsų situaciją, pateiksime savo įžvalgas dėl prašymo išnagrinėjimo baigties.

  Daugiau informacijos:

  Roma Dobilaitė,
  www.romelaw.lt vadovė,
  tel. +370 655 00700,
  el.p. info@romelaw.lt